Report Ceps Potwierdza Wkład Ryanaira I Linii Niskokosztowych W Gospodarkę Europejską I Integrację

16 May 2018

Ryanair, linia lotnicza nr 1 w Polsce (15 maja), z zadowoleniem przyjęła wyniki projektu badawczego przeprowadzonego przez CEPS (Centre for European Policy Studies) badającego wpływ tanich przewoźników w Europie na integrację i wzorce mobilności.

W raporcie zatytułowanym “Tanie linie lotnicze: przybliżanie Unii Europejskiej; Bliżej siebie”* oceniono wkład niskokosztowych linii lotniczych, takich jak Ryanair w integrację europejską, w tym mobilność pracowników i studentów, podróże służbowe i turystykę. Autorzy raportu, koncentrując się na danych ilościowych i jakościowych oraz indywidualnych studiach przypadku, podkreślili jak tanie połączenia poprawiają jakość życia ludzi. W raporcie stwierdzono, że linie niskokosztowe odegrały istotną rolę w przybliżeniu Europy poprzez wspieranie mobilności i uczynienie transportu lotniczego dostępnym dla szerszej publiczności.

Niskokosztowe linie lotnicze – z Ryanairem na czele – zrewolucjonizowały podróże lotnicze w ciągu ostatnich 30 lat. Stawiły również wyzwanie tradycyjnym przewoźnikom, często monopolistom o wysokich cenach. Ryanair i inne tanie linie lotnicze zrobiły więcej dla integracji europejskiej poprzez podróże, turystykę i mobilność siły roboczej, niż być może jakakolwiek instytucja.

Ryanair w tym roku:
• Przewiezie 138 milionów pasażerów na ponad 1,800 trasach,
• Będzie wykonywał operacje lotnicze na 216 lotniskach w 37 krajach,
• Wesprze lokalną gospodarkę i zaangażuje się w rozwój w regionach o niższej mobilności
• Przyczyni się do utworzenia 103.000 miejsc pracy**
• Pomoże zaoszczędzić studentom Erasmusa ponad 3.3 mln € (od sierpnia 2017r.)
• Będzie stymulował mobilność pracowników, podróże biznesowe i turystykę poprzez usługę Ryanair Flexi Plus

Ryanair będzie nadal oferował najniższe ceny biletów i najszerszy wybór tras. Linia lotnicza wezwała UE do zajęcia się kluczowymi kwestiami lotniczymi – w tym podatkami podróżynymi, ciągłymi i nieuzasadnionymi strajkami ATC, brakiem konkurencji i ograniczeniami w zakresie sztucznej przepustowości – które nadal zagrażają dalszemu rozwojowi branży.

Po zaprezentowaniu raportu w Brukseli, Kenny Jacobs z Ryanaira powiedział:

“Ryanair z zadowoleniem przyjmuje wyniki raportu CEPS, którego celem było zrozumienie, w jakim stopniu niskokosztowe linie lotnicze przyczyniły się do integracji europejskiej. Jak potwierdziło to sprawozdanie, niskie ceny pomogły stworzyć nowy i rosnący rynek dla osób, które nigdy wcześniej nie podróżowały, co w znaczącym stopniu przyczynia się do integracji Europy, tworzenia możliwości zatrudnienia i zwiększania wydatków na turystykę.”