Our News

Our News

5 mins read

RYANAIR OGŁASZA PLAN ROZWOJU I INWESTYCJI O WARTOŚCI 3 MILIARDÓW DOLARÓW PO WOJNIE NA UKRAINIE

DO 30 SAMOLOTÓW I 10 MLN PASAŻERÓW ROCZNIE NA UKRAINIE

Ryanair, największa europejska linia lotnicza, odbyła dziś (20 lipca) ważne spotkanie w Kijowie z wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy i ministrem infrastruktury, Oleksandrem Kubrakowem, podczas którego ujawniła plany znacznych inwestycji (ponad 3 miliardy dolarów) w celu szybkiej odbudowy ukraińskiego przemysłu lotniczego po zakończeniu wojny i ogłoszeniu przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), że loty do/z Ukrainy są znów bezpieczne. Ryanair spotkał się dziś w Kijowie z przedstawicielami głównych ukraińskich portów lotniczych, Kijowa, Lwowa i Odessy, na zaproszenie Oleksiya Dubrevskyy’ego, dyrektora generalnego międzynarodowego portu lotniczego w Boryspolu.

Podczas wizyty kierownictwo wyższego szczebla Ryanair i lotnisko sprawdzili stan terminali lotniskowych, stref odbioru bagażu i odprawy pasażerów oraz bramek wejściowych, punktów kontroli, a także płyt postojowych, gdzie zobaczyli doskonały stan infrastruktury lotniska i jego gotowość operacyjną do wznowienia lotów, gdy będzie to bezpieczne. Ryanair pogratulował pracownikom Międzynarodowego Portu Lotniczego Boryspol wysiłków na rzecz ratowania i utrzymania sprawności infrastruktury lotniska podczas wojny.

Michael O’Leary, dyrektor generalny Grupy Ryanair, był zainspirowany poświęceniem pracowników lotniska Boryspol, którzy są zmotywowani i kompleksowo pracują na rzecz powojennego ożywienia ruchu lotniczego. Podkreślił: “Ryanair pozostaje zaangażowanym partnerem w odbudowie i inwestowaniu w lotnictwo Ukrainy. Dziś widzieliśmy, że w najtrudniejszych warunkach wojennych zespół lotniska w Boryspolu wykazuje się profesjonalizmem i jest w pełni gotowy do jak najszybszego wznowienia lotów”.

Ryanair zobowiązał się do powrotu z niskokosztowymi lotami do/z Ukrainy w ciągu 8 tygodni od ponownego otwarcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Samoloty Ryanair będą obsługiwać 600 lotów tygodniowo z głównych lotnisk w Kijowie, Lwowie i Odessie, łącząc te miasta z ponad 20 stolicami UE. Ponadto Ryanair planuje uruchomić codzienne loty krajowe między Kijowem, Lwowem i Odessą, gdy tylko lotniska te będą w stanie je obsłużyć.

Ryanair planuje w ciągu pierwszych 12 miesięcy po wojnie zaoferować ponad 5 milionów miejsc do/z i na Ukrainie, a w ciągu 5 lat liczba ta wzrośnie do ponad 10 milionów miejsc. Ryanair, rząd Ukrainy i jej główne porty lotnicze zobowiązały się do szybkiej odbudowy ukraińskiego lotnictwa, a Ryanair będzie bazował do 30 nowych samolotów Boeing 737 MAX o wartości ponad 3 miliardów dolarów na 3 głównych lotniskach Ukrainy, dając obywatelom Ukrainy i odwiedzającym dostęp do najniższych cen biletów lotniczych w Europie, podczas gdy Ukraina odbudowuje swoją gospodarkę w środowisku po inwazji.

Przemawiając dziś w Kijowie, Michael O’Leary z Ryanair powiedział:

“Ryanair był 2. największą linią lotniczą na Ukrainie przed bezprawną rosyjską inwazją w lutym 2022 roku. Po ponownym otwarciu nieba nad Ukrainą dla lotnictwa komercyjnego, Ryanair powróci na Ukrainę, łącząc główne ukraińskie lotniska z ponad 20 stolicami UE, a my ściśle współpracujemy z ukraińskim rządem w celu odbudowy ukraińskiego lotnictwa, przemysłu i gospodarki.

Najszybszym sposobem na odbudowę i przywrócenie ukraińskiej gospodarki będą tanie podróże lotnicze. Ryanair zamierza intensywnie inwestować na Ukrainie i przewodzić temu ożywieniu lotnictwa, inwestując do 3 miliardów dolarów i bazując do 30 nowych samolotów Boeing MAX na 3 głównych lotniskach Ukrainy w Kijowie, Lwowie i Odessie. Ryanair, który przed inwazją obsługiwał również lotniska w Charkowie i Chersoniu, powróci do ich obsługi, gdy tylko infrastruktura zostanie przywrócona.

Ryanair pozostaje zaangażowany w odbudowę i inwestycje na Ukrainie. Obecnie zatrudniamy setki ukraińskich pilotów, personelu pokładowego i specjalistów IT, a po ponownym otwarciu ukraińskiego nieba będziemy dążyć do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy w lotnictwie dla obywateli Ukrainy. Ukraina to kraj liczący 40 milionów ludzi, z których wielu zostało rozproszonych po całej Europie w ciągu ostatniego roku. Z niecierpliwością czekamy na możliwość połączenia tych rodzin za pomocą tanich połączeń Ryanair z głównymi ukraińskimi lotniskami, gdy tylko będzie to bezpieczne. Usługi niskokosztowe Ryanair będą miały kluczowe znaczenie dla odbudowy i ożywienia ukraińskiej gospodarki, a my będziemy intensywnie inwestować we współpracę z ukraińskim rządem i głównymi ukraińskimi portami lotniczymi, ponieważ rozwijamy się, aby przewozić do 10 mln pasażerów rocznie do/z Ukrainy, gdy tylko otrzymamy na to pozwolenie od europejskich i ukraińskich organów regulacyjnych”.

Podsumowując wyniki spotkania, Oleksandr Kubrakov, minister ds. społeczności, terytoriów i rozwoju infrastruktury Ukrainy, zauważył:

“Utrzymanie sprawności infrastruktury lotniczej i umiejętności zawodowych personelu pozostaje dla nas kluczowe w warunkach wojny. Tymczasem wznowienie lotów będzie możliwe tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja w zakresie bezpieczeństwa. Jednak już teraz pracujemy nad rozwiązaniami i planami inwestycyjnymi, które umożliwią samolotom szybkie wzbicie się w powietrze. Jestem wdzięczny za przywództwo w odbudowie naszego przemysłu lotniczego, za konkretne propozycje i decyzje Ryanaira, lojalnego partnera Ukrainy”.

Oleksiy Dubrevskyy, dyrektor generalny lotniska Boryspil, powiedział:

“Wizyta kierownictwa Ryanair na lotnisku w Boryspolu jest mocnym sygnałem, że największa linia lotnicza w Europie widzi ogromny potencjał na ukraińskim rynku transportu lotniczego. W międzyczasie jesteśmy gotowi przejść od planowania strategicznego do konkretnych działań operacyjnych, gdy przestrzeń powietrzna stanie się otwarta i bezpieczna dla lotnictwa cywilnego. Jestem głęboko przekonany, że lotnisko w Boryspolu pozostanie główną bramą lotniczą dla powrotu naszych obywateli na Ukrainę i będzie nadal odgrywać wiodącą rolę w odbudowie ukraińskiej gospodarki”.

Related News

  • RYANAIR LAUNCHES PRAGUE – PAPHOS & KOSICE ROUTES

    Ryanair, Europe’s No.1 airline, today (1st August) celebrated the first flight from Prague to Paphos, while on Monday (3rd August) it will launch a twice weekly service to Kosice, both as part of its extended Summer 2020 schedule.

    To celebrate its new routes, Ryanair has launched a seat sale with fares from 729 Kc for travel to Kosice and from 759 Kc to Paphos, both until the end of October, which must be booked by Wednesday (5th August), only on the Ryanair.com website.

  • RYANAIR LAUNCHES PRAGUE – PAPHOS & KOSICE ROUTES

    Ryanair, Europe’s No.1 airline, today (1st August) celebrated the first flight from Prague to Paphos, while on Monday (3rd August) it will launch a twice weekly service to Kosice, both as part of its extended Summer 2020 schedule.

    To celebrate its new routes, Ryanair has launched a seat sale with fares from 729 Kc for travel to Kosice and from 759 Kc to Paphos, both until the end of October, which must be booked by Wednesday (5th August), only on the Ryanair.com website.