Our News

Our News

3 mins read
ryanair plane

RYANAIR ZBUDUJE CENTRUM SYMULATOROWO-TRENINGOWE W KRAKOWIE

INWESTYCJA WARTA 600 MLN ZŁOTYCH (130 MLN EUR), KTÓRA WYGENERUJE DODATKOWYCH 150 MIEJSC PRACY, RUSZA W TYM ROKU

Ryanair, linia lotnicza nr 1 w Polsce i Europie, ogłosiła dziś (13 czerwca) plany zbudowania w Krakowie największego centrum symulatorowo-treningowego w Europie Centralnej. Inwestycja warta 130 milionów EURO (600mln PLN) jest kolejnym elementem udanej współpracy Ryanair z miastem Kraków, województwem małopolskim oraz  Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, w którym irlandzki przewoźnik jest obecnie największą linią lotniczą (55% market share).

Dzięki nowemu centrum treningowemu, które może przeszkolić do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 “Gamechanger”, a także stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i cabin crew, rosteringu oraz administracji.

Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

– 600 mln PLN (130 mln EUR) inwestycji w Krakowie

– transfer nowych technologii do Polski

– 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne symulatory lotów

– pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce

– możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, cabin crew, mechanicy lotniczy)

– 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanair z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając ruch pieszy pomiędzy lotniskiem i centrum.

Michael O’Leary, prezes Ryanair powiedział:

Jako linia lotnicza numer 1 w Polsce i w Europie, z radością ogłaszamy plany zainwestowania kolejnych 600 mln PLN (130mln EUR) w Polsce. Nasze centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie, które umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy dodatkowych 150 wykwalifikowanych miejsc pracy, będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy.

Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego.

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków, podkreślił:

Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum symulatorowo-treningowe – co, kolejny już raz, dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów oraz umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji.

Pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspieramy firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową. Taka współpraca przynosi obopólne korzyści i potwierdza wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom.

Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski, powiedział:

Zarząd województwa, którego pracami mam zaszczyt kierować, przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, ale także technologii i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair. Dlatego, bardzo się cieszę z tej inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurujemy. To ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie- Balicach, ale także całego regionu.

Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport dodał:

 Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane  kadry są gwarancją  rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że  centrum symulatorowo-treningowego  przyczyni się do  powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji”.

Budowa nowego krakowskiego Centrum Szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji, z 4 symulatorami lotu, zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.

Related News

  • RYANAIR LAUNCHES PRAGUE – PAPHOS & KOSICE ROUTES

    Ryanair, Europe’s No.1 airline, today (1st August) celebrated the first flight from Prague to Paphos, while on Monday (3rd August) it will launch a twice weekly service to Kosice, both as part of its extended Summer 2020 schedule.

    To celebrate its new routes, Ryanair has launched a seat sale with fares from 729 Kc for travel to Kosice and from 759 Kc to Paphos, both until the end of October, which must be booked by Wednesday (5th August), only on the Ryanair.com website.

  • RYANAIR LAUNCHES PRAGUE – PAPHOS & KOSICE ROUTES

    Ryanair, Europe’s No.1 airline, today (1st August) celebrated the first flight from Prague to Paphos, while on Monday (3rd August) it will launch a twice weekly service to Kosice, both as part of its extended Summer 2020 schedule.

    To celebrate its new routes, Ryanair has launched a seat sale with fares from 729 Kc for travel to Kosice and from 759 Kc to Paphos, both until the end of October, which must be booked by Wednesday (5th August), only on the Ryanair.com website.